101 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole
101 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole.
Obchody święta rozpoczęły się w naszej szkole już 7 listopada 2019 r. - w czwartek.
Hol udekorowany w godło państwowe oraz biało-czerwone flagi stanowił piękne tło dla występujących podczas uroczystej akademii z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, którą przygotowali uczniowie klasy VI b pod kierunkiem nauczyciela historii Andrzeja Kłosia.
Uroczystość rozpoczęło wejście pocztu sztandarowego oraz odśpiewanie Hymnu państwowego przez wszystkich uczniów i nauczycieli. Mury zadrżały gromkim śpiewem wszystkich strof „Mazurka Dąbrowskiego”.
„Droga do wolności” – taki był tytuł spotkania, które pokazało drogę Polaków od utraty wolności do jej ponownego odzyskania. Świetna lekcja historii dla każdego: komentarze historyczne, które czytał Jakub Obstoi wprowadzały w tematykę wydarzeń ilustrowanych slajdami. Piękno utworów poetyckich, recytowanych przez uczniów, ukazało uczucia i przeżycia mężczyzn uczestniczących w kolejnych powstaniach: (listopadowym, styczniowym, kościuszkowskim), ból kobiet, które traciły swoich mężów; a także przeżycia dzieci – uczniów szkoły, w której karano za używanie języka polskiego.
Piękne recytacje były przeplatane donośnym i przejmującym śpiewem chórku stworzonego na okoliczność tej akademii oraz grą uczniów na instrumentach dętych: Antoniego Wójcika, Bartka Czajki, Piotra Kampy, Krzysztofa Kampy. W ich wykonaniu usłyszeliśmy na żywo pieśni: „Rotę” M. Konopnickiej, „Legiony”, „Szarą piechotę”.
Drugi dzień obchodów to udział naszej szkoły w gminnej uroczystości z okazji odzyskania Niepodległości przez Polskę. Udział we mszy św. z uczestnictwem wojska, po której nastąpił przemarsz ulicami Komprachcic. Potem akademia, którą prowadził Wójt Gminy Komprachcice: Leonard Pietruszka - i apel poległych. Wspomniano wielu, którzy oddali życie po to, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolności. Żołnierze oddali kilka przejmujących salw w niebo!
Ciekawostką dla wszystkich była prezentacja musztry paradnej w wykonaniu uczennic klasy wojskowej z Tułowic.
Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na piknik: ciepłą wojskową grochówkę oraz herbatę.
Piękna słoneczna pogoda – jakby potwierdzała wagę tego święta!
Dwudniowe obchody tego święta na pewno zostaną w pamięci wszystkich uczestników.
(S. Gwóźdź)