• Dzisiaj jest: 25 lutego 2024
  • Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
  • Wakacje już za:
    • 293 dni

"Nikt nie żyje dzięki sobie i tylko dla siebie"
ks. Jan Twardowski

×

Wyszukaj w serwisie

101 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole

101 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w  naszej szkole.

 

Obchody święta rozpoczęły się w naszej szkole już 7 listopada 2019 r. - w czwartek.

Hol udekorowany w godło państwowe oraz biało-czerwone flagi stanowił piękne tło dla występujących podczas uroczystej akademii z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, którą przygotowali uczniowie klasy VI b pod kierunkiem nauczyciela historii Andrzeja Kłosia.

Uroczystość rozpoczęło wejście pocztu sztandarowego oraz odśpiewanie Hymnu państwowego przez wszystkich uczniów i nauczycieli. Mury zadrżały gromkim śpiewem wszystkich strof „Mazurka Dąbrowskiego”.

„Droga do wolności” – taki był tytuł spotkania, które pokazało drogę Polaków od utraty wolności do jej ponownego odzyskania. Świetna lekcja historii dla każdego: komentarze historyczne, które czytał Jakub Obstoi wprowadzały w tematykę wydarzeń ilustrowanych slajdami. Piękno utworów poetyckich, recytowanych przez uczniów, ukazało uczucia i przeżycia mężczyzn uczestniczących w kolejnych powstaniach: (listopadowym, styczniowym, kościuszkowskim), ból kobiet, które traciły swoich  mężów; a także przeżycia dzieci – uczniów szkoły, w której karano za używanie języka polskiego.

Piękne recytacje były przeplatane donośnym i przejmującym śpiewem chórku stworzonego na okoliczność tej akademii oraz grą uczniów na instrumentach dętych: Antoniego Wójcika, Bartka Czajki, Piotra Kampy, Krzysztofa Kampy. W ich wykonaniu usłyszeliśmy na żywo pieśni: „Rotę” M. Konopnickiej, „Legiony”, „Szarą piechotę”.

Drugi dzień obchodów to udział naszej szkoły w gminnej uroczystości z okazji odzyskania Niepodległości przez Polskę. Udział we mszy św. z uczestnictwem wojska, po której nastąpił przemarsz ulicami Komprachcic. Potem akademia, którą prowadził Wójt Gminy Komprachcice: Leonard Pietruszka - i apel poległych. Wspomniano wielu, którzy oddali życie po to, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolności. Żołnierze oddali kilka przejmujących salw w niebo!

Ciekawostką dla wszystkich była prezentacja musztry paradnej w wykonaniu uczennic klasy wojskowej z Tułowic.

Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na piknik: ciepłą wojskową grochówkę oraz herbatę.

Piękna słoneczna pogoda – jakby potwierdzała wagę tego święta!

Dwudniowe obchody tego święta na pewno zostaną w pamięci wszystkich uczestników.

(S. Gwóźdź)