• Dzisiaj jest: 22 lutego 2024
  • Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora
  • Wakacje już za:
    • 293 dni

"Nikt nie żyje dzięki sobie i tylko dla siebie"
ks. Jan Twardowski

×

Wyszukaj w serwisie

XII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Impresje 2022"

XII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Impresje…2022… z Ks. Janem Twardowskim…  i nie tylko!” - już za nami…

„Piękno życia”

W  tym roku – takie hasło konkursu – a więc teksty o wszystkich urokach życia, pięknie świata, uczuciach, ale i trudach codziennej ludzkiej egzystencji.

Bogaty wybór tekstów poetyckich autorstwa ks. Jana Twardowskiego oraz czołowych poetów polskich zaprezentowali uczestnicy z czterech szkół Gminy Komprachcice: Publicznej Szkoły Podstawowej w Wawelnie, Publicznej Stowarzyszeniowej Szkoły Podstawowej w Ochodzach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Polskiej Nowej Wsi oraz Publicznej szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Komprachcicach oraz jednej szkoły spoza gminy: PSP nr 30 w Chmielowicach – to sentyment do wieloletniej współpracy z „Chmielowicami” podczas niemal wszystkich edycji konkursów recytatorskich organizowanych przez PSP i PG w Komprachcicach.

Tegoroczna edycja łączyła w sobie tradycję i formułę 2 konkursów, które odbywały się w PSP im. Ks. Jana Twardowskiego oraz PG im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komprachcicach. Były to:

  • konkurs recytatorski poezji autorstwa Ks. Jana Twardowskiego w klasach 1-3 i 4-6 organizowany przez Elżbietę Góral oraz
  • Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Impresje…” orgaznizowany w PG im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komprachcicach przez Stefanię Gwóźdź

 

XIIMiędzyszkolny Konkurs Recytatorski „Impresje… Piękno życia” 2022… Z ks. Janem Twardowskim… i nie tylko! - otwarty został tradycyjnie przez dyrektora naszej szkoły –  Jolantę Tracz.

To wielka radość,  że po dwu latach przerwy, spowodowanej losowymi zdarzeniami – udało się zorganizować spotkanie pasjonatów kultury i piękna słowa poetyckiego.

Gościliśmy w naszej szkole 17 uczestników –  którzy w tym roku mieli nieco trudniejsze zadanie: pokazanie swojego warsztatu i talentu recytatorskiego w  2 wybranych przez siebie utworach: 1 autorstwa ks. J. Twardowskiego i 1 innego poety. .

Oba teksty powinny odpowiadać tematowi obecnej edycji konkursu oraz być odpowiednio dobrane do możliwości i wieku uczestnika;

Jury oceniało m.in. stopień opanowania pamięciowego tekstu;  dykcję oraz interpretację wiersza;

Recytacji wysłuchali z wielką życzliwością i uwagą: nasza widownia – kl. 7 c   a oceniało – nie mniej życzliwie – jury wiernie z nami obecne podczas niemal wszystkich edycji konkursów recytatorskich organizowanych przez komprachcickie szkoły:

ANNA BIAŁOSKÓRSKA – Kierownik Zespołu Obsługi  Placówek Oświatowych, miłośnik literatury i kultury

ANITA JESSE – do niedawna - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Im. Ks. Jana Twardowskiego w Komprachcicach;

BARBARA LANGNER: emerytowany bibliotekarz…; organizator interesujących spotkań z autorami książek dla dzieci i młodzieży;

 

W kategorii I - młodszej (klas 4-6) wystartowało 8 uczestników a w kategorii II - starszej (klas 7-8) – 9 uczestników.

Naszą szkołę reprezentowali laureaci etapu szkolnego: w kategorii I: Alicja Krzysztoń z kl. 4; Stanisław Wójcik kl. 5a; Kamila Komor z kl. 5 B; w kategorii II: Karolina Marszoł i Radosław Pędzik z kl. 7a oraz Fabian Duda z kl. 8;

Podczas otwarcia ostatniej edycji Impresji z 2019 roku dyrektor Bogumiła Sawaryn powiedziała – sparafrazuję:

Życie jest jak pudełko czekoladek, są w nim słodkie czekoladki oraz gorzkie -  niektóre mniej, inne bardziej  – ale wszystkie należy zjeść… Bo to czekolada. I w życiu również bywają chwile piękne i radosne, ale też trudniejsze, czasem bardzo trudne – i wszystkie trzeba przyjąć, przeżyć, bo każda z nich jest nieodłącznym elementem naszego życia i jest „po coś”, czemuś służy. Dlatego życie jest pomimo wszystko takie barwne… ma wiele odcieni.

Tym razem świece zapaliła obecna dyrektor Jolanta Tracz – to symboliczne otwarcie „XII Impresji” - a słowa przytoczone powyżej doskonale oddają treść i klimat zaprezentowanych przez uczestników utworów poetyckich.

Nagrody – piękne tomiki poezji autorstwa ks. Jana Twardowskiego oraz klasyków polskich - ufundowane przez Radę Rodziców przy PSP w Komprachcicach – wręczyła dyrektor Jolanta Tracz wraz z przewodniczącą jury Anną Białoskórską. Dyrektor Jolanta Tracz podziękowała również nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursu oraz członkom jury za ich pracę w komisji oceniającej.

Oto tegoroczni LAUREACI „IMPRESJI 2022”:

KATEGORIA I (kl. 4-6)

I MIEJSCE: 

Stanisław Wójcik (PSP Komprachcice)

II  MIEJSCE:

Alicja Krzysztoń (PSP Komprachcice)

III MIEJSCE:

 Kamila Dobis (PSSP Ochodze)

WYRÓŻNIENIE:

Kamila Komor (PSP Komprachcice)

 

KATEGORIA II (kl. 7-8)

I MIEJSCE:  

Marta Aleksandrowicz (PSP Wawelno)

II MIEJSCE:

Julia Gala (PSSP Ochodze)

III MIEJSCE:

Milena Mitura (PSSP Ochodze)

   Radosław Pędzik (PSP Komprachcice)

WYRÓŻNIENIA:

Fabian Duda (PSP Komprachcice)

Marta Jasiówka (PSP Polska Nowa Wieś)

Julia Gala  (PSSP Ochodze)

 

Podsumowując występy uczestników – Anna Białoskórska podziękowała wszystkim uczestnikom, za zainteresowanie poezją i wielką wrażliwość – bez „nich” to spotkanie nigdy by nie doszło do skutku!

Tradycyjnie zgaszenie świecy przez Dyrektor Jolantę Tracz oraz zwycięzców konkursu zakończyło XII edycję „ Impresji”… potem już oglądanie zdjęć i wspólne rozmowy… już bez najmniejszego stresu J.

(oprac. S. Gwóźdź)

 

 

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY:

DYREKCJI ZA „ZIELONE ŚWIATŁO” PODCZAS PRAC ORGANIZACYJNYCH WOKÓŁ KONKURSU ORAZ RADZIE RODZICÓW PRZY PSP W KOMPRACHCICACH ZA SPONSOROWANIE ZAKUPU NAGRÓD KSIĄŻKOWYCH DLA LAUREATÓW ORAZ POCZĘSTUNKU DLA UCZESTNIKÓW KONKURSU.

WOLONTARIUSZOM – ZA RZETELNĄ POMOC I NIENAGANNĄ POSTAWĘ