• Dzisiaj jest: 22 lutego 2024
  • Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora
  • Wakacje już za:
    • 293 dni

"Nikt nie żyje dzięki sobie i tylko dla siebie"
ks. Jan Twardowski

×

Wyszukaj w serwisie

Dzień św. Marcina

Jednym z ważniejszych wydarzeń w niemieckich szkołach i przedszkolach jest Martinstag, czyli dzień Świętego Marcina obchodzony 11 listopada. Jest to jeden z tych dni, które jest mocno zakorzeniony w tradycji niemieckiej. Dzień Świętego Marcina jest również obchodzony w Komprachcicach, gdyż uczniowie na lekcjach języka niemieckiego poznają legendę, postać świętego i uczą się piosenek o nim.

W tym roku po dwuletniej przerwie znowu świętowaliśmy. Klasy: 4a i 4b wraz z panią Dorotą Piechaczek najpierw zaprosiły a potem przedstawiły w kościele w Komprachcicach krótką inscenizację przedstawiającą żywot świętego i wyjaśniły dlaczego św. Marcin nieodzownie związany jest z gęsiami. Dzięki latarenkom było nastrojowo. Smacznie, bo wszyscy zostali poczęstowani rogalikami a oprócz Marcina i żebraka w kościele, pojawił się na placu kościelnym jeszcze kolejny św. Marcin, na prawdziwym koniu.

Przedstawienie w kościele zakończyło się gromkimi oklaskami dla wszystkich występujących a potem było jeszcze przejście z lampionami wokół kościoła za wspomnianym już Świętym na koniu.

Uczniowie klas czwartych wraz z panią Piechaczek serdecznie dziękują za pomoc wszystkim, którzy pomogli w organizacji tegoż wieczoru a w szczególności:

Panu Jackowi Dobis, Radzie Rodziców za zakup rogalików, paniom: Agnieszce Adamkiewicz i Patrycji Labusga oraz panu Pawłowi Zyzik.

Do zobaczenia za rok.