• Dzisiaj jest: 09 października 2024
  • Imieniny: Arnolda, Ludwika, Sybili
  • Wakacje już za:
    • 293 dni

"Nikt nie żyje dzięki sobie i tylko dla siebie"
ks. Jan Twardowski

×

Wyszukaj w serwisie

Dzień Bezpiecznego Internetu

 

W dniu 06.02.2024 obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Został on ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i świętowany jest na całym świecie.

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

W tym roku w ramach obchodów DBI wszyscy nasi uczniowie wezmą udział w lekcjach online z oferty Polskiego Centrum Programu Safer Internet (PCPSI):

Klasy I – III „Sieciaki – Poznaj bezpieczny Internet!”

Klasy IV – VI „Sok pomarańczowy i dezinformacja. Co mają wspólnego?”

Klasy VII i VIII  w lekcji na temat „Prywatność w sieci – czemu jest ważna i jak ją chronić”

Dla klasy VIII dodatkowo przewidzieliśmy lekcję „Digital Wellbeing – równowaga między online a offline”.

To nie wszystko, jako że obchody zaplanowane są w tym roku do końca marca, to uczniowie klas I – III będą tworzyli plakaty na bazie informacji uzyskanych podczas lekcji, starsi uczniowie w ramach lekcji informatyki przygotują ulotki na temat dezinformacji w sieci, a uczniowie klas VIII dodatkowo podzielą się swoją wiedzą z najmłodszymi koleżankami i kolegami przygotowując dla nich interesujące prezentacji, quizy i zabawy.

Drodzy Rodzice! Rok 2024 został ogłoszony rokiem cyfrowej higieny.

Szczególnie młodym osobom coraz trudniej jest zachować równowagę między aktywnościami online i offline.

Według raportu z najnowszej edycji badania „Nastolatki 3.0” prowadzonego przez NASK młodzież potrafi przebywać w sieci w czasie wolnym średnio 5 godzin i 36 minut dziennie, a ponad połowa nastolatków (53,7%) twierdzi, że ich rodzice nie ustalają żadnych zasad dotyczących korzystania z Internetu w zakresie czasu i dostępu do treści.

Warto więc rozmawiać z dziećmi na temat budowania zdrowych nawyków cyfrowych i pokazywać zarówno jasne, jak i ciemne strony wirtualnego świata.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z raportem z ogólnopolskiego badania uczniów i rodziców „Nastolatki 3.0” oraz do obejrzenia zamieszczonych poniżej filmików. Poświęćcie kilka minut – naprawdę warto!!!

 

Film nr 1.png

 

Film nr 2.png

 

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod adresem: http://mamatatatablet.pl/

mamatatatabblet.png